• background image
 • Dziennikarstwo za demokracją

   

  W ramach projektu Dziennikarstwo za demokracją wspieramy rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, budujemy wrażliwość społeczną oraz świadomość młodych obywateli w zakresie przestrzegania praw człowieka, oraz zmian klimatycznych.

   

  Na podstawie tematyki każdego z trzech obszarów projektu, przy współpracy z doświadczonymi dziennikarzami redakcji Euractiv.pl oraz szanowanymi ekspertami przeprowadzono warsztaty dziennikarsko-aktywistyczne ze studentami z całej Polski.


  W ich ramach studenci dowiedzieli się, na czym polega praca dziennikarza niezależnej redakcji, który porusza tematy istotne dla społeczeństwa, eksponujące sytuację mniejszości i grup dyskryminowanych. Młode pokolenie dziennikarzy zyskało niezbędną wiedzę do tego, aby poruszać zagadnienia o tematyce społecznej w sposób rzetelny i obiektywny. Pozwoli im to uczestniczyć w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego opartego na tolerancji wynikającej z wiedzy.

   

   

  Obszary tematyczne projektu Dziennikarstwo za demokracją

   

  I Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, w tym wykluczeniu, jakie dotyka społeczność LGBT+

   

  Według danych stowarzyszenia Miłość nie wyklucza społeczność LGBT+ w Polsce może liczyć około 2 milionów osób. Jednak w świetle polskiego prawa takie osoby nie istnieją. Obecnie nie posiadają oni praw na równi z tymi, które przysługują heteronormatywnym parom i rodzinom; nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego ani adoptować dzieci. Ponad połowa Polaków (51 proc.) uważa, że choć należy tolerować homoseksualizm, to jednocześnie traktuje go jako odstępstwo od normy. 42 proc. obywateli twierdzi, że osoby nieheteronormatywne nie powinny być w ogóle akceptowane przez społeczeństwo.

   

  Wspieranie inkluzywnego i opartego na równości społeczeństwa stanowi jeden z celów działalności Fundacji Global Political Network. Wierzymy, że poprzez wspieranie dialogu i odpowiednią edukację, uda się stworzyć wśród młodych obywateli tolerancyjne i równe społeczeństwo, które dokona zmian w kwestii całkowitej akceptacji osób LGBT+ w Polsce.

   

  II Szerzenie świadomości społecznej i zrozumienia wobec sytuacji uchodźców

   

  Według UNHCR w 2020 r. w Polsce jedynie 2,8 tys. osób złożyło wnioski o azyl, natomiast ochronę międzynarodową uzyskały zaledwie 392 osoby – postawy wobec uchodźców są często negatywne. W 2021 r., kiedy rozpoczął się kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, w którym ludzie zostali użyci jako broń, ponad 30 proc. Polaków twierdziło, że uchodźcy, którzy przekroczyli granicę i zwrócili się o ochronę międzynarodową nie powinni być automatycznie poddawani procedurze azylowej.

   

  Oprócz wsparcia, jakie jest udzielane przez wiele polskich organizacji pozarządowych, niezwykle istotne dla integracji i akceptacji osób z doświadczeniem uchodźczym jest zrozumienie ich przez społeczeństwo, które może być osiągnięte, dzięki edukacji i poszerzaniu świadomości, które pozwalają zrozumieć i zaakceptować inność i obalić mity oparte na uprzedzeniach.

   

  III Edukacja dotycząca zmian klimatycznych


  Zmiany klimatyczne są obecnie jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Świadomość Polaków w kwestii ich postrzegania w ostatnim dziesięcioleciu znacząco wzrosła, jednak mimo tego część społeczeństwa wciąż bagatelizuje kwestie dotyczące ochrony środowiska i klimatu.

   

  Dlatego niezmiennie niezwykle istotną rolę pełni edukacja w tej dziedzinie, która nie tylko ma na celu zmianę codziennych przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne, ale też pogłębienie wiedzy na temat otaczającego nas środowiska i naszego wpływu na jego stan. Pozwala to na niezmącone dezinformacją i fake-newsami, w pełni świadome uczestnictwo w debacie publicznej, na temat zapobiegania zmianom klimatycznym oraz podejmowanie racjonalnych decyzji podczas wyborów.

   

 • Warsztaty  - sytuacja osób LGBT+   W ostatnim czasie mieliśmy przyjemność zorganizować...
  Spotkanie inauguracyjne / Dziennikarstwo za demokracją W piątek (18.03) odbyło się spotkanie...
  Dziennikarstwo za demokracją / REKRUTACJA REKRUTACJA PRZEDŁUŻONA! Ze względu na liczne prośby...
    Już dziś rusza na najnowszy projekt realizowany przez Fundację Global Political Network...
 • Uczestnicy

  W projekcie biorą udział studenci z całej Polski, którzy chcą się realizować jako dziennikarze.

  broken image

  Agata Bielas

  Właśnie kończę trzeci rok anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Kiedy nie studiuję, to spędzam czas głównie na czytaniu, oglądaniu i słuchaniu. Oprócz tego lubię grać na gitarze i uczyć się języków. Aspiruję do bycia dziennikarzem i podróżnikiem, a moim marzeniem jest zwiedzenie całego świata oraz zdobycie najlepszego przepisu na pizzę neapolitańską.

  broken image

  Dominika Bieleninik

  Studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną
  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dziennikarsko chciałabym się zajmować prawami człowieka. Szczególnie interesują mnie kwestie związane z prawami reprodukcyjnymi i społecznością LGBT+. W wolnym czasie zajmuję się także florystyką.

  broken image

  Klaudia Czaboryk

  Absolwentka Filologii romańskiej i Italianistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Tłumaczka i lektorka języków obcych. Od 2018 współpracuje z gazetą „Literacką”
  na Festiwalu Literackim w Sopocie. Interesuje się literaturą, kinem, prawem międzynarodowym i prawem ochrony środowiska. Obecnie pisze pracę magisterską o Europejskim Zielonym Ładzie.

  broken image

  Faustyna Górska

  Mam na imię Faustyna, ale wolę kiedy ludzie mówią do mnie Fausti :). Mam 21 lat i studiuję Dziennikarstwo. Moją największą pasją jest muzyka — szczególnie filmowa
  i klasyczna. Uwielbiam ludzi... słuchać, obserwować, przebywać w ich otoczeniu i się od nich uczyć.
  W dziennikarstwie skupiam się głównie na problemach społecznych oraz ekologii. Moim drugim domem (poza tym fizycznym) mogłaby być nasłoneczniona łąka pełna dzikich kwiatów — ale z dostępem do kuchni! Po to, żebym mogła gotować i piec dla moich bliskich, najlepiej w otoczeniu wszelkiej maści zwierząt.

  broken image

  Julia Jarczyńska

  Mam 21 lat i studiuję dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Lubię, gdy dużo się dzieje. Staram się doświadczać jak najwięcej. Mówię bardzo szybko, bo mam dużo do powiedzenia. Interesuje mnie społeczeństwo, historia sztuki i kobiety w sporcie.

  broken image

  Dawid Kita

  Jestem studentem wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje mnie dydaktyka języka polskiego jako obcego – zwłaszcza jej kontekst kulturowy i interkulturowy. Poza studiami interesuję się sytuacją uchodźców w Polsce, mniejszościami narodowymi i etnicznymi oraz prawami człowieka.

  broken image

  Marta Konsek

  Studiuję dziennikarstwo na pierwszym roku. Jestem członkinią studenckiego Radia-Sygnały, co daje mi ogromną satysfakcję i pozwala wyrażać siebie. Prowadzę własne audycje radiowe i na bieżąco publikuję materiały. Interesuję się przede wszystkim kulturą, ale również sprawami społecznymi. Chciałabym rozwijać swój warsztat i próbować swoich sił w dziennikarstwie zaangażowanym społecznie.

  broken image

  Małgorzata Lach

  Aktywistka klimatyczna, studentka dziennikarstwa, interesuje się reportażami i poezją.

  broken image

  Izabela Majchrzak

  Absolwentka Marketingu i Komunikacji Społecznej
  na Uniwersytecie Ekonomicznym. Studentka Dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działam w PR-rze Radia UJOT FM i Zespole ds. Przeciwdziałania Przemocy i Dyskryminacji. Interesuję się mediatyzacją polityki oraz wizerunkiem Polski na arenie międzynarodowej.

  broken image

  Szymon Mańkowicz

  Jestem na trzecim roku filologii polskiej na specjalizacji filologia dla mediów na Uniwersytecie Warszawskim.
  W dziennikarstwie najbardziej pociąga mnie dokumentalistyka, co wynika z mojej drugiej wielkiej pasji, jaką jest film. Wierzę, że rzetelne dziennikarstwo i kino zaangażowane społecznie mogą zmieniać świat na lepszy.

  broken image

  Patrycja Michalik

  Studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej
  na Akademii Ignatianum w Krakowie oraz polonistyki-komparatystyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zaangażowana w działalność stowarzyszenia All In UJ. Interesuje się tematami społecznymi, zwłaszcza ochroną praw człowieka i środowiska.

  broken image

  Julia Naumiuk

  Jestem studentką polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Literatura i pisanie od zawsze są obecne
  w moim życiu. Chciałabym rozwijać się jako dziennikarz, ponieważ ten zawód daje możliwość pokazywania ludziom ciekawych historii i otwierania przed nimi, ale również przed samym sobą, świata. W wolnym czasie uczę się języków, gram na instrumentach i piszę piosenki. Marzę o tym, żeby moją pasję do literatury

  i dziennikarstwa połączyć pisząc książki reporterskie.

  broken image

  Michał Prajs

  Jestem studentem Geografii na Uniwersytecie Warszawskim. Na studiach zajmuję się tematyką zmian klimatu ich wpływem na występowanie groźnych zjawisk pogodowych. Poza studiami szczególnie interesują mnie różne zagadnienia społeczne i polityczne na świecie. Ważne jest dla mnie zagłębienie się w dany temat

  i poznanie przyczyny wystąpienia danej sytuacji

  broken image

  Krzysztof Ryncarz

  Student Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonujący się dziennikarstwem. Interesuje się prawem międzynarodowym i stosunkami międzynarodowymi oraz podróżami. Uwielbia poznawać świat i opowiadać o nim innym.

  broken image

  Kinga Skotnicka

  Mam 21 lat i na co dzień studiuję kulturoznawstwo
  na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuję się teoriami feministycznymi oraz kwestią emancypacji kobiet i grup mniejszościowych. Swoje zainteresowania przekładam
  na praktykę, od niemal trzech lat działając aktywistycznie na rzecz praw kobiet, osób LGBT+ oraz od niedawna, praw pracowniczych. Dziennikarstwo traktuję nie tylko jako przyszłą ścieżkę zawodową, ale także jako narzędzie
  do mówienia o ważnych sprawach i oddawania głosu tym, którzy na co dzień są wykluczeni z debaty publicznej.

  broken image

  Zuzanna Świerczek

  Studentka europeistyki na Uniwersytecie Warszawskim, szczecinianka. Nauka jest dla niej najważniejsza. Popularyzuje zainteresowanie polityką wśród młodzieży.

  broken image

  Helena Wnorowska

  W ramach aktywności dziennikarskiej działam w Radiu, gdzie prowadzę audycję naukową i serwisy informacyjne. Zanim można było usłyszeć mnie w eterze, przez 1,5 roku tworzyłam własny podcast o tematyce światopoglądowej. Aktualnie studiuję w Szkole Głównej Handlowej, więc tematy społeczno-gospodarcze nie są mi obce. W ramach osobistych zainteresowań sezonowo uprawiam żeglarstwo.

  broken image

  Amelia Wojciechowska

  Jestem studentką pierwszego roku stosunków międzynarodowych na Wydziale Nauk Politycznych
  i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  w Poznaniu. Moje zainteresowania oscylują wokół zagadnień politycznych i społecznych. W szczególności zaś w obrębie praw człowieka, prawa międzynarodowego,
  a także kwestii geopolitycznych. Oprócz studiowania staram się poszerzać swoją wiedzę w zakresie polityki międzynarodowej i wewnątrzpaństwowej.

  Odpowiednie doświadczenie w tych dziedzinach daje mi działanie w stowarzyszeniu Globalna Wioska, dla którego piszę zróżnicowane artykuły. Chwile wypoczynku poświęcam na naukę języka hiszpańskiego, aktywność fizyczną i czytanie reportaży.

  broken image

  Aleksandra Wysokińska

  Jestem studentką II roku filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Realizuję program specjalizacji medialnej, ponieważ dziennikarstwo to zarówno moja pasja, jak
  i branża, z którą wiążę przyszłość. Studia łączę

  z dodatkową pracą w wielokulturowej redakcji internetowej „Kontynent Warszawa”. Interesuję się psychologią i literaturą faktu, bardzo lubię też uczyć się języków obcych. Jestem również miłośniczką podróżowania i latania – moim drugim marzeniem – planem sprzed lat była praca na stanowisku
  stewardessy.

 •  

   

  broken image

  Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EGO w ramach

  Programu Aktywni Obywatele — Fundusz Regionalny